Batonik, czekoladka… Jak przejść obojętnie obok słodyczy?

Zdrowo się odżywiasz, naprawdę się starasz a tu na każdym kroku czyha jakaś pokusa. Tutaj ciastko, tutaj cukierek, tam czekoladka i cała „dieta” poszła na marne. Właśnie, „dieta”. Mówię o tym często, podstawą jakichkolwiek zmian w odżywianiu jest zmiana nawyków, zmiana od podstaw. Całkowita zmiana jadłospisu to m.in.
-wprowadzenie na co dzień warzyw do każdego posiłku,
-smażenie na głębokim tłuszczu zamienione na duszenie, prużenie, krótkie podsmażanie,
-regularne posiłki i niepodjadanie (o czym przeczytasz tutaj),
-wyrzucenie z kuchni gotowych i szybki dań „do podgrzania”,
-eliminacja cukru (ewentualne użyj miód, ksylitol)
Zmiana o podstaw jest oczywiście bardziej rozbudowana i wymaga ogromu pracy i Twojego zaangażowania ale warto! Nierzadko potrzebna jest pomoc specjalisty.
Jeżeli już zdecydowałeś się na ten pierwszy krok zmiany nawyków, wszędzie czyhają na Ciebie pokusy. Nie uleganie im jest uzależnione od Twojej silnej woli, jednak ważna jest również wiedza na temat produktów, które możesz jeść zamiennie oraz znajomość własnego organizmu. Poniżej kilka porad jak zmniejszyć podjadanie słodyczy:
- Nie kupuj
Okazuje się, że najgorszym wrogiem są słodycze, które znajdują się w domu. Ciasto leżące na stole czy w szafce nie daje Ci spokoju? To znak, że nie powinno się tam w ogóle znaleźć. Jeżeli nie mieszkasz sam warto poprosić resztę domowników o wsparcie (lub również namawiać do zmiany nawyków 😊) i wyczyszczenie szafek z zgubnych słodyczy.
- Wybieraj mniejsze zło
Wyjście ze znajomymi na kawę zazwyczaj wiąże się również ze zjedzeniem czegoś słodkiego. Staraj się wybierać takie miejsca gdzie znajdziesz „zdrowe słodkości”. Aktualnie powstaje mnóstwo takich miejsc, warto sprawdzić czy w Twojej miejscowości znajdziesz takie miejsce. Jeżeli nie zajdziesz go to staraj się wybierać „mniejsze zło”, np. ciasta bez kremów, słodzonych dżemów, polewy czekoladowej, karmelu. Kawa smakowa z syropem i bitą śmietaną sama w sobie jest prawdziwą bombą kaloryczną i cukrową. Zamień ją na kawę bez cukru z ewentualnym dodatkiem mleka.
- Sprawdź swój stan zdrowia
Cały czas masz ochotę „coś zjeść” lub „na coś słodkiego”? Możliwe, że jesteś łakomczuchem 😊, jednak nieopanowana chęć na jedzenie słodkich produktów może wynikać z niektórych zaburzeń pracy Twojego organizmu. Przykładowo zaburzenia pracy tarczycy (głównie niedoczynność), zaburzenia stężenia glukozy i insuliny (stan przedcukrzycowy, cukrzyca, insulinooporność) mogą wywoływać nadmierny apetyt, szczególnie na słodkie, wysokowęglowodanowe przekąski. Jeżeli masz z tym problem warto udać się do specjalisty (lekarza, dietetyka) i zdiagnozować problem.
- Szukaj zamienników
Zapewne zdarzają się chwile, kiedy po prostu masz ochotę na „coś słodkiego”. Postaraj się wykorzystywać naturalną słodycz produktów, bazuj na ciastach z dużą ilością owoców a nawet warzyw. Co ciekawe marchewka i burak są warzywami, które dzięki swojej słodyczy świetnie nadają się do wypieków (przepis na ciasto marchewkowe znajdziesz tutaj). W kuchni sprawdza się również używanie naturalnie słodkich dodatków, które mogą zastąpić cukier rafinowany. Przykładem mogą być tutaj daktyle, które charakteryzują się naturalnie słodkim smakiem. Oczywiście spożywając zdrowe słodkości zachowaj również umiar, nawet jeśli nie zawierają one cukru rafinowanego, mogą mieć sporo kalorii.
- Zmień nastawienie
Wszystko zaczyna się w Twojej głowie. Kiedy najdzie Cię ochota na coś słodkiego, zastanów się czy warto zaprzepaścić to co udało się Tobie osiągnąć do tej pory. Natomiast jeżeli ulegniesz pokusie jednorazowo, pamiętaj, że nie jest to koniec Twojego zdrowego odżywiania. Ważne jest jednak, aby kontynuować założony plan 😊
Podsumowując, zmiany w odżywianiu rozpoczynaj od podstaw. Twoje zaangażowanie we własne zdrowie będzie procentowało najbardziej. W zależności od Twojego organizmu pierwsze efekty mogą być widoczne już między 3 a 5 tygodniem. A długotrwałe zmiany mogą poskutkować nowymi nawykami żywieniowymi, zmniejszeniu zmęczenia, senności, osłabienia oraz odzyskaniu energii i radości życia.
regularność posiłków, słodkie, zdrowe odżywianie, zmęczenie